KAMIEŃ ELEWACYJNY

Kamień elewacyjny – alternatywa dla tynku

Kamień elewacyjny to materiał, który z powodzeniem może być stosowany jako jedna z piękniejszych ozdób elewacji, a co więcej będzie służył przez lata! Kamień elewacyjny zewnętrzny jest bowiem bardzo trwały i wytrzymały. Poza aspektami praktycznymi, kamienne elewacje wybierane są także ze względu na różnorodność barw oraz faktur. Dodatkowo, elewacje domów z kamienia w ostatnich latach wpisują się w coraz wyraźniej dostrzegany trend powrotu do natury.

Duży wybór

Tworząc elewacje kamienne mamy spore pole do popisu, ponieważ wybór jest naprawdę duży. Możemy zdecydować się na naturalny kamień elewacyjny lub na jego sztuczne odpowiedniki. Elewacje domów z kamienia to bardzo efektowne rozwiązanie, które staje się coraz bardziej popularnym wyborem, głównie ze względu na estetykę.

Co ciekawe, kamień wcale nie musi wyglądać klasycznie. Na rynku dostępny jest na przykład kamień elewacyjny drewnopodobny, który w niebywały sposób imituje piękno drewna, wraz z wszystkimi jego cechami charakterystycznymi, jak np. słojami czy typową strukturą. Dla miłośników takich rozwiązań szczególnie polecamy kamień elewacyjny używany przez nasz FTCS Solutions . Możemy dobrać elewację o strukturze ciosanej deski w tradycyjnym, jasnobrązowym odcieniu lub w ciemnych i jasnych szarościach.

Inną ciekawą propozycją jest kamień elewacyjny „cegła”. Cegłopodobne płytki elewacyjne oddają klimat i piękno ceglanych murów, nadając budynkowi industrialnego charakteru. Taki wystrój, typowy dla luksusowych loftów zachwyci każdego, kto kocha nowoczesny design. Ciekawym rozwiązaniem, pasującym do wielu różnych stylów, jest zastosowanie kamienia elewacyjnego cegłopodobnego w białym kolorze. Wyglądem przypomina wiekową cegłę, natomiast ponadczasowa barwa pozwala na zaaranżowanie domu nie tylko w klasycznym stylu, ale także w skandynawskim czy vintage. Biały kamień elewacyjny sprawdzi się także w bardziej nowoczesnym wydaniu.

Przed zakupem…

Dobrej jakości kamień elewacyjny to wygodne rozwiązanie na lata! Jego wytrzymałość sprawia, że przez długi czas możemy zapomnieć o konserwacji elewacji. Warto wybrać więc stonowany kolor oraz wzór, które nie wyjdą z mody po roku czy dwóch. Chcąc zmniejszyć do minimum konieczność dbania o kamień na elewacji, najlepiej będzie wybrać taki o twardej strukturze, który jest bardziej odporny na wilgoć.
Ważną kwestią jest także zadbanie o odpowiedni zapas materiału. Zanim zdecydujemy się na zakup, zmierzmy powierzchnię ścian, wyliczmy ile materiału będzie nam potrzebne i kupmy o 10% więcej. Warto pamiętać bowiem, że część kamienia będziemy musieli przeznaczyć na odpad, np. po jego przycięciu.
Zwróćmy także uwagę na pochodzenie materiału. Jeśli elewacja ma cieszyć oko przez długi czas, wybierzmy sprawdzonego dostawcę, który zagwarantuje produkt najwyższej jakości. W FTCS Solutions znaleźć można wyłącznie kamień elewacyjny wiodących producentów.